hundkontakten-logo-inverterad

Aktuellt!

(Samtliga planerade kurser hittar du under Tjänster eller i Kalendern nedan till vänster)

Valpkurs
Start 17/6
På ett lugnt och lekfullt sätt skapar vi de goda vanorna redan från början :-)
Läs mer om valpkurs

Unghundskurs 
Start 14/8 + 24/8
Fortsättning för dig som gått Valpkurs eller Vardagslydnad Grund.
Läs mer om Unghundkurs

Hundmötespromenader
Start 7/6 + 29/6
Gemensamma "nosa-och-strosa-promenader" med avstånd för att alla hundar ska känna få en chans att känna trygghet i närheten av andra. 
Läs mer om Hundmötespromenader

Rallylydnad steg 1
Start 5/6 + 24/8
Hundsporten med glädje och samarbete i fokus!
Läs mer om Rallylydnad steg 1

Rallylydnad steg 2
Start 5/6
Fortsättning och nya utmaningar för dig som börjat träna Rallylydnad. 
Läs mer om Rallylydnad steg 2

Kantarellsök
Start 17/8
Lär din hund att söka efter skogens guld!
Läs mer om Kantarellsök

Nose Work steg 1
Start 25/5 + 18/6
Nosarbete som uppskattas av alla hundar!
Läs mer om Nose Work steg 1

Nose Work steg 2
Start 7/9 
Fortsättning för dig som gått steg 1. Vi börjar med utomhus- och fordonssök. 
Läs mer om Nose Work steg 2

Sista chansen...
Som jag har velat fram och tillbaka, men nu är beslutet fattat. Kanske ett av de svåraste beslut jag tagit... Det börjar bli dags att avrunda verksamheten och bli pensionär. (Vad sjutton hände med alla åren...?) Det svåra med beslutet har såklart varit att jag kommer att sakna er och era fantastiska jyckar som förgyllt mina dagar så länge. Men det är väl dags att Maja får lite mer av min tid 

Ett tvärt avslut klarar jag nog inte, så det blir lite nedtrappning. Jag har lokalen kvar tom 31 juli och under hösten finns några få utomhuskurser i Folkets park. Då har jag utgått från era önskemål. Det blir bland annat ett par unghundskurser för möjlighet till uppföljning för er som gått valpkurs eller vardagslydnad grund under vintern och våren. En Nose Work steg 2 som uppföljning för er som gått steg 1 under våren. Och Rallylydnad och en Kantarellsökskurs hör såklart hösten till!

Hur mycket prylar kan man samla på sig under nästan 20 år? Under sommaren kommer det att bli utförsäljning av allt! En massa hundprylar såklart, men också möbler, porslin, kontorsgrejer, böcker mm mm. Datum och mer info kommer!

loading...

Nyheter!

2016 > 01

När ni önskar försöker jag såklart göra mitt bästa för att ni ska få som ni vill ;-)
Nya kurser:
Valpkurs - start 3 april
Koppelkurs - start 6 april
Titta och matcha - start 6 mars
Nose Work steg 3 - start 12 april
Nose Work - Markeringar - start 13 mars
Nose Work - DP-träning - start 11 februari
Hundmöteskurs - start 20 april
Flyttade kurser:
Vardagslydnad 2 - ny start 29 maj
Blyga hundar - ny start 2 april
 

Läs hela inlägget »

Det jag tycker allra bäst om med mitt jobb är just att få träffa, träna med och inspirera alla härliga människor och härliga hundar! I jämförelse kan jag ju tycka att skrivbordsjobbet tar onödigt mycket tid... Så nu har jag hittat en lösning som jag hoppas kan ge mig mer tid tillsammans med er :-)
När du from nu gör din kursanmälan kan du se hur många platser som finns kvar, du kommer att få ett bekräftelsemail efter bara en liten stund och du kan dessutom välja om du vill betala mot faktura eller med kort. Jag hoppas att du också kommer att uppskatta att det blir både snabbare och säkrare.
Som med allt nytt kan det såklart bli någon miss... Om du skulle råka ut för något som inte funkar som det ska är jag tacksam om du hör av dig - du kan antingen maila mig eller använda formuläret under Kontakt.
Tackar!

Läs hela inlägget »

Blandade tankar...

There are no entries for this period.

Kalender

Dela vår hemsida med dina vänner snabbt och enkelt via sociala medier och e-post.

Välkommen till Hundkontakten!

Meningen med Hundkontakten är att med kunskap och inspiration bidra till ett enklare och roligare hundliv!

Här hittar du ett brett kursutbud - året om - allt ifrån valpkurser till olika aktiverings- och problem-kurser.

För dig som har svårt att hitta kurstider som passar eller vill ha hjälp med något särskilt finns Privat träning eller Problemutredning.

Gemensamt för all träning är att den baseras på modern forskning, etik, empati och respekt för individen.
Återigen, välkommen till Hundkontakten!

Kontakta mig!

Hundkontakten
Fridhemsgatan 31
733 39 Sala
monica@hundkontakten.se
Telefon: 070-365 34 23
Jag kan vara svår att nå på telefon, då den får vara avstängd när jag har kurs eller träning. Om du vill att jag ringer upp, lämna ett meddelande.